İlginizi Çekebilecek 12 İlginç Mimari Eser

Dünyadaki en ilginç 12 mimari yapı. Geleneksel mimariden farklı yapılar insanların artık daha çok ilgisini çekiyor. Bunun nedeni de olasılığı büyüktür ki "kültür". Yüzyıllar boyunca yerleşim yapıları kültürle birlikte gelişmiştir. Modernleşen dünyada sadece insanlar değil binalar, teknoloji, araç ve gereçlerde bir o kadar modern hale gelmiştir. Bakalım dünya çapında en ilginç görülen, en çok beğenilen yapılar nelermiş.

1. DANS EDEN EV (PRAG, ÇEK CUMHURİYETİ)
Dans Eden Ev (Çekçe: Tančící dům) Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olan Nationale-Nederlanden’in Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın şehir merkezinde inşa ettirdiği binasına verilen takma isimdir.

Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunić’in Kanada kökenli bir mimar olan Frank Gehry ile işbirliği yaparak boş olan ve nehir kıyısında yer alan bir alanda tasarladığı binadır. Bu alandaki yapı 1945’teki Çek Bombardımanı’nda harap olmasından beri boş duruyordu. 1992 yılında başlanan inşaat 1996 yılında tamamlandı.


2. GEİSEL KÜTÜPHANESİ (SAN DİEGO, ABD)
Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde, 1 Aralık 1970 yılnda Proje Mimarı Robert A. Throburn tarafından tasarlanan bina, 4 katlı, ilginç bir tasarımdır. Kaliforniya Üniversitesi’nin (University of California) ana kütüphane binası olarak tasarlanmıştır. Binayı betonarme ağaç formunda direkler taşımaktadır. Aliminyum çerçeveli camlar bina cephesinin tamamında yer alır. Zaman içinde içi yenilenip modernleştirilen bina, ilginç mimari eserler arasındadır.


3. KANSAS HALK KÜTÜPHANESİ (MİSSOURİ, ABD)
Kütüphanenin yenilikçi cephesinde raftaki dev kitaplar yan yana sıralanmış bir halde görülüyor.  Bu kitaplar, Romeo ve Juliet, Yüzüklerin Efendisi gibi batı edebi kültüründen seçilmiş eserlerden oluşturulmuş. Kansas City Belediyesi kitap seçimini de halkın katılımıyla yapmış.


4. WONDERWORKS (PİGEON FORGE, ABD)
Bu ilginç mimari eski sihirbaz malzemelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak kullanılıyor. Wonderworks aynı zamanda sihirbaz gösterilerinin bilet satış yeri. Sizin de Pigeon Forge’ye yolunuz düştüğünde bu ilginç mimari yapıya sahip binayı görmeden dönmeyin.

Milyonlarca turistin başını döndüren bu yapının girişleri ücretsiz. Bu binanın girişinde sadece büyük bir salon var ve yerde olması gereken her şey tavanda… Lambalar, tablolar, merdivenler… Fakat başınızı aşağı eğince her şey normale dönüyor.


5. NORD LB BİNASI (HANNOVER, ALMANYA)
Almanya'nın en büyük ticari bankalarından bir tanesi olan Nord LB Binası, cephesi tamamen camdan imal edilen ve yaklaşık 40.000 metre kare kullanım alanı olan bir binadır. Kafeleri, restoran ve barlarıyla modern ve ilginç mimarisiyle de dikkat çeken bir binadır. 


6. LONGABERGER BİNASI (OHİO, ABD)
Ohio’da yaşayan sepet üreticisi Longaberger firması için böyle bir bina yapmayı tercih etmiş. Başlarda Longaberger bu fikri sunduğunda herkes dalga geçtiğini sanmış. 1997 yılında inşası tamamlanan bu bina birçok tasarım ödülünü de kazanmayı başardı.


7. KÜP EVLER (ROTTERDAM, HOLLANDA)
Piet Blom tarafından 1977 yılında inşa edilen küp evler Rotterdam ve Helmond şehirlerinin silüetine alışılmışın dışında bir tat katmıştır. 45 derecelik bir açı ile yatırılmış küpler yerel halkın ve turistlerin ilgisini üzerinde tutmayı kolay bir şekilde başarıyor. 100 metre karelik bir iç hacmi olmasına rağmen küplerin yerleştirilme şekli nedeni ile 25 metrekaresi yaşam alanı olarak kullanılamıyor.


8. CROOKED HOUSE (SOPOT, POLONYA)
Polonya’da bulunan bina 2003 yılında inşa edilmiş. Binanın çizimlerini; çocuk kitaplarına illustrasyon yapan Jan Marcin Szancer yapmış. Szancer, bu binayı çizerken yan yana duran ve boyları farklı binaların dalgalı görüntüsünden esinlenmiş. Binanın çatısıysa yukardan bakılınca ejderha sırtını anımsatıyor.


9. REN BUİLDİNG (ŞANGAY, ÇİN)
İki binanın birleşmesiyle ortaya çıkan ve suyun üstündeki yansımasıyla Şangay'ın simgelerinden olan Ren binası. Ren Building PLOT isimli şirketin dahice fikriyle hayat bulmuş bir bina.


10. DC TOWER (VİYANA, AVUSTURYA)


11. COİN BUİLDİNG (ABU DHABİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ)
Abu Dhabi’deki Aldar Genel Merkez Binası. MZ Mimarlık tarafından tasarlanmıştır ve bina 2010’da açılmıştır. Bu bozuk para şeklindeki bina, dünyadaki ilk daire şeklindeki gökdelendir.


12. PACİFİC TASARIM MERKEZİ (HOLLYWOOD, ABD)

İlginizi Çekebilecek 12 İlginç Mimari Eser İlginizi Çekebilecek 12 İlginç Mimari Eser Reviewed by Yusuf Bahadır Çelik on Temmuz 17, 2017 Rating: 5

5 yorum:

 1. 5 numara harika, böyle bir şey olabilir mi ya ?

  YanıtlaSil
 2. Evler süper. Fakat 7 ve 8'e bakarken başım döndü. Yaşayamazdım.

  YanıtlaSil
 3. Gercekten hepsi cok ilginc. Kitap görüntüsü cok guzeldi

  YanıtlaSil
 4. 2. Cok güzel işallah sizde boyle bi mimar olursunuz yusuf bey

  YanıtlaSil
 5. Tasarım harikası. Mimarları çok yetenekli

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.