Header Ads

LightBlog

Başarmak İçin Hayal Et!


"Başarının temeli hayal etmektir" derdi hocam. Çoğu zaman bu sözü başka yerlerde, başka zamanlarda, başka kişilerden duymuşluğumuz oldu/olmuştur. Belki de özlü sözleri seviyoruz ya aklımızda o yüzden kalmıştır. Aslında özlü söz deyip geçmemek birinci kuralımız. Her sözde bir yaşanmışlık, her virgülünde bir tecrübe yatar. Bende de bu sözü unutturmayan sebepler olsa gerek. Önemli de olsa gerek ki size bu sözden yola çıkarak bir yazı yayınlıyorum.

Dünya'da en güzel boş vakit geçirme metodu hayal etmektir aslında. Zamanı, yeri fark etmeksizin her an her dakika hayal eder insan. Sokakta yürürken, yatağa girip uykuya dalmaya kadar geçen vakitte, dersin en sıkıcı anlarında ve hatta tuvalette bile hayal eder. Kimi zaman aklına dahiyane fikirler gelir kimi zaman da eften püften şeyler. Gün içinde herhangi bir insan binlerce hayal kurar. Bunların çoğunu kabullenmediğimiz, ilgi göstermediğimiz için unuturuz.

Hayal etmenin en önemli özelliklerinden biride sonsuz olmasıdır. Kimseye anlatma veya kanıtlama amacımız yoktur, hayal kurmanızı engelleyen etkenler yoktur. Çünkü hayal etmek kendimize ait olan dünyamızda geleceğe ilişkin görüntülerdir. Bu yarın içinde olabilir, yıllar sonrası içinde. Kimi gelecekteki mesleğini hayal eder, kimi evini, arabasını, kimiside yatını, katını gibi şeyleri. Hani dedik ya hayal kurmak güzel bir şey gerçekten de öyle.

Hayal kurmak aynı zamanda insana azim ve başarabilme inancı kattığı bir gerçektir. Mesela benim bir hayalim var. Mimar olmak istiyorum. Bunun için eğitimime gereken önemi veriyorum, bunun için emek sarf ediyorum. İnsanın başarısını azmi güçlü tutar. Bir yazarın dediği gibi;

Gelecek, hayallerinin peşini bırakmayanlarındır.

Bir gökdelenin nasıl bir temeli varsa, başarının temeli de hayal etmektir. İnsanlar farklılıklarıyla bir şeyleri başarıyor. Bugün tarihe damga vuran insanlara bakın. Süleymaniye Mimar Sinan’ın önce hayallerini süslemiş ardından İstanbul’un incisi olmuştur. Selimiye Edirne'nin, Türkiye'nin, dünyamızın incisi olmuştur. Çil, çil kubbelerin, kütüphanelerin ardında hep hayal vardır. Fatih Sultan Mehmet hayal kurmuş, gemileri karadan yürütmüş, karanlık bir çağı kapatmış aydınlık bir çağı bu kapılarını ardına kadar açmıştır. Osman Gazi bir düş görmüş ve cihan devleti Osmanlı imparatorluğunun tohumlarını atmıştır.

Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi.

Eğer gerçekten başarmak istiyorsanız hayal edin. Hayalleriniz sizi ayakta tutacaktır. En önemliside sizi diğerlerinden farklı kılacaktır. Kimseden utanmayın, sıkılmayın. Hiç kimse sizden ve sizin hayatınızdan değerli değildir.

Haydi şimdi çekinmeden hayallerini yorum kısmına yaz!

15 yorum:

 1. Hayal, gerçekleştirmeni yarısıdır. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hayatımızda önemli bir yer kaplıyor hayal etmek. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Metin Çetiner10 Temmuz 2017 22:13

  Güzel bir yazı olmuş. Benim hayalim lotodan para çıkması :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Asla vazgeçmeyin :P

   Sil
 3. Afrika’da safari turuna çıkmak.

  YanıtlaSil
 4. Kim ne derse desin, insanların arada sırada gerçekleştirmekten asla vazgeçmemeleri gereken, insana umut yükleyen, huzur veren, zihnindekileri gerçeğe dökmek için adım atmasını sağlayan, hatta enerji ve güç veren bir şeydir hayal etmek.

  YanıtlaSil
 5. Hayal yaşam kaynağı gibidir bazen,elzemdir..
  hayalsiz bir dünyayı düşünemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayallerinize sıkı sıkıya sarılın. Eğer hayalleriniz ölürse, hayat, kanadı kırık ve uçamayan bir kuşa benzer.

   Sil
 6. İzleme butonunu bulamadım ama takibe aldım sizi :)Yazının girişinde de dediğiniz gibi başarının temelinin hayallerden geçtiğine inanan biriyim.Yaşantımda da hayallerimi gerçekleştirmek adına memuriyete ara vermiş biriyim.Hayallerinin peşinden koşan herkese selam olsun öyleyse :) Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayallerinizin peşinden güvenle gidin. Hayatınızı hayal ettiğiniz gibi yaşayın.

   Sil
 7. Hayali olmayanın hayatı olmazmış. Biz sürekli hayal kuran çılgın bediş dizisiyle büyüdük. Başkasının hayalini bile izlemek güzelken hayal kurmak bambaşka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Hayallerinizi yitirdiğiniz an, yaşamınız sona ermiş sayılır.

   Sil
 8. Hayal kurmak mükemmel bir eylem. Lakin hayaller gerçeğe dönüşmediği zaman hayatın ortasına konan bir acı. Sizce hayal etmek sonsuz mu olmalı yoksa sınırlanmalı mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayaller bedavadır. Siz ne kadar gayret ederseniz bir şeyin gerçekleşmesi için o kadar sonuç alırsınız. Bir yazar bu konu hakkında "Biraz hayal kurmak tehlikeliyse, bunun çözümü daha az hayal kurmak değil, daha fazla ve her zaman hayal kurmaktır." diyor. Ki bence doğru. Hayal kurmaktan korkmayın. Gelecek, hayallerinin peşini bırakmayanlarındır.

   Sil